Archive | Aktivitete

Perkujtohet lindja e Muhamed Mustafasë a.s. në Medresenë Alauddin

Lindja e Muhamed Mustafë u përkujtua sot në amfiteatrin ë Medresesë Alauddin më një bashkëbisedim me hoxhën Milazim ef. Jashari nga Mitrovica.  Me këtë rast hoxha ndau me nxënësit tanë  momente nga e kaluara e tij në cilësinë  e hoxhën se si në të kaluarën është përkujtuar lindja e Muhamedit a.s., por njëherit foli edhe për sfidat , problem që ka hasur përgjatë kryerjes së  misionit të hoxhës ndër vite.

Mulla Milazimi ka lindur në Mitrovicë në vitin 1939 dhe ka filluar punën imam që nga viti 1958. Ndaj për gjatë 25 viteve kishte shërbyer Imam në xhaminë e Ibrit, xhami e cila është rrënuar në luftën e fundit në Kosovë në vitin 1999.

 

Krejt në fund, hoxha  i nderuar porositi nxënësit që të punojnë shumë dhe të  duan misionin e thirrësit në Islam.

viber-image5

 

 

 

Posted in AktiviteteComments Off

Nëpërmjet lojës të njihemi edhe më shumë

Me ftesën e shkollës Prishtina High School , ekipi i futbollit të Medresesë Alauddin në Prishtinë ka zhvilluar një ndeshje miqësore , ku qëllimi i kësaj ndeshje ishte njohja e nxënësve ndërmjet vete. Ndeshja ishte e karakterizuar me një lojë korrekte dhe të matur nga të dyja ekipet ku në fund fituese doli Medreseja Alauddin.

Falënderojmë nxënësit për paraqitjen dinjitoze që i bënë shkollës sonë , gjithashtu një falënderim shkon edhe për shkollën nikoqire ku pas ndeshjes  na dhuruan 40 tekste shkollore ne gjuhën angleze.

Rezultati : Prishtina High School vs Medreseja Alauddin        8 : 11

 

15134376_1231026663603031_554985212_n

 

 

 

 

 

 

 

 

15139652_1231026726936358_448217869_n

Posted in AktiviteteComments Off

Zëvendës Asistentja e Sektretarit të Shtetit për Programe Akademike viziton Medresenë

Zonja Mala Adiga me bashkëpunëtorë dhe stafin përcjellës të Ambasadës u prit nga drejtori i shkollës Jakup Çunaku, profesorët e gjuhës angleze, dhe asistentja për gjuhë angleze nga SHBA, e caktuar përmes programit të gjuhëa angleze nga Ambasada Amerikane në Prishtinë. Mysafirja nga SHBA u njoftua me punën dhe aktivitetet e shkollës, dhe drejtpërsëdrejti me punën e asistentes së gjuhës angleze nga SHBA. Zonja Adiga së bashku me stafin përcjellës të saj dhe stafi i shkollës vizituan një orë mësimore të gjuhës angleze.

image-0-02-05-74951c6378578f9494a4c535237cc167d8480739fb595e8a408d4610192dbc3c-v

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image-0-02-05-cbc1bead2e89117032a8dd86db98ee6f9081f203323b10482040bcae5a54b51d-v

Posted in AktiviteteComments Off

U mbajt takimi i parë me prindër

Në ambientet e Medreses Alauddin u mbajt mbledhja e parë konsultative dhe informuese me prindërit e nxënsve të shkollës amë. Në këtë mbledhje ishin të ftuar të gjithë prindërit dhe thujase të gjithë ishin prezent në këtë takim.

Drejtori i shkollës pasi i përshëndeti të pranishimit dhe i uroj mirëseardhje, para tyre paraqiti disa te dhëna rreth susesit të vitit shkollor 2015/16 dhe foli  rreth gjendjes aktuale rreth nxënësve, aktiviteteve tw ndryshme dhe rregullorëve të shkollës.

Pastaj, kujdestarët dhe edukatorët vazhduan  takimin me ta, duke i informuar me detajisht rreth procesit mësimor dhe ceshtjeve që lidhen me të.

Nga ky takim u dakordua që të  vazhdohet tutje në ngirtjen e cilësisë së arsimimit dhe të investohet edhe me tutje ne edukimim e nxënësve.

Në fund të takimit u shtrua një drekë për të gjithë prindërit e nxënësve.

image-0-02-05-4bad53dc0feaa50d077bb0272f9f014b7c31d10c25f32129d58d8c8879b1299d-v

Posted in AktiviteteComments Off

Takimi i profesorëve të tefsirit në Tuz të Malit të Zi

Fakulteti i Studimeve Islame në Sarajevë dhe Bordi i Arsimit dhe i Shkencës së Bashkësisë Islame në Bosnjë e Hercegovinë, në bashkëpunim me medresenë ‘Mehmed Fatih’ në Podgoricë, Qendrën kulturore ‘Horizonti’ si dhe Qendrën për Studime të Avancuara në Sarajevë, me 8 dhe 9 tetor 2016 në Podgoricë, organizoi takim me profesorët dhe mësimdhënësit e tefsirit me temën ‘Studimi i tefsirit në fakultetet dhe në medresetë e Ballkanit’. Në fillim, pjesëmarrësit i përshëndetën dhe u dëshiruan mirëseardhjen Reisi i Malit të Zi, Rifat ef. Fejziç, profesori i Fakultetit të Studimeve Islame në Universitetin e Sarajevës dhe drejtori i Qendrës për Studime të Avancuara Dr. Ahmet Alibashiç. Qëllimi i takimit ishte shkëmbimi i përvojave, të kuptuarit e trendeve ndërkombëtare në këtë fushë, krijimi i urave të bashkëpunimit si dhe marrëveshjet mbi hapat e mundshme të përbashkëta në të ardhmen. Takimi mblodhi bashkë pedagogë, asistentë, profesorë nga fakultetet dhe medresetë e Sarajevës, Bihaçit, Cazinit, Travnikut, Tuzllës, Zenicës, Prishtinës, Shkupit, Novi Pazarit dhe nga qyteti pritës Podgoricës. Takimi u realizua nëpërmjet katër sesioneve që përfshinin prezantimin e përvojave në studimin e tefsirit në nivel ndërkombëtar, prezantimin e planeve dhe programeve të fushës së tefsirit në medresetë në Ballkan, në fakultetet islame si dhe diskutimin konstruktiv. Përmes diskutimit janë shfaqur një numër i ideve cilësore, ku në të ardhmen mund të realizohen përmes takimeve të ngjashme me këto. Në nivel të medreseve, nga Medreseja Alauddin, në këtë takim ishte i pranishëm Almedin Ejupi, profesor në paralelen e Prizrenit, i cili bëri një prezantim rreth medresesë Alauddin si dhe planeve mësimore në fushën e shkencave kuranore dhe të tefsirit.

Shkroi: Elmedin Ejupi, 2016

 

mg_1809 mg_1908 mg_1950

Posted in AktiviteteComments Off

Page 10 of 41« First...89101112...203040...Last »

“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

December 2019
M T W T F S S
« Aug    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kyqu në E-mail