Archive | Aktivitete

Rrugëtimi i hafëzës së shkollës sonë

Hafëze ,sa emer i bukur që është por jo edhe i lehtë për tu arritur. Rruga deri tek vendi i mësimit ishte e gjatë, ecja ishte e mundimshme, arritja në kohë në xhami ishtre stresuese. Koha prej kohës ndryshonte. Ndonjëherë binte shi ose ndoshta ishte vapë e madhe,vetëtonte,bubullonte,binte borë. Koha nuk ishte e njëjtë ,ndryshonte por qëllimi i shoqes tonë ,Shyhrete Rrahimi mbeti një. Donte të arrinte kënaqësinë e Allahut përmes mësimit përmendsh të Kuranit që në moshë të hershme ajo e bëri Kuranin pjesë të pandashme të jetës së saj.

Shyhrete Rrahimi shkronjat e Kur’anit i mësoi tek Ganimete Abdyli, ish nxënëse e shkollës sonë. Pastaj, përforcimin e leximit dhe rregullat e texhvidit i mësoi tek Hoxha Osman Abazi (Allahu e mëshirofte) duke qenë edhe shkak që ajo të fillonte memorizimin e Kuranit. Pas vdekjes së hoxhës të nderuar ajo bëri përsëritje tek muezini i xhamis Mulla Bahtir Majaci në Prishtinë, kurse për të përfunduar këtë qështje të rëndësishme mësoi tek hoxha Qemail Sopi ku ai u përkujdes me zell dhe përpikmëri që ajo të jetë një ndër hafizet-mbajtëset e Kuranit. Për një periudh prej dy vjet e tre muaj Shyhrete Rrahimi arriti të përfundoj mësimin e Kuranit përmendsh , falenderimi i takon të Lartmadhëruar.

Një measzh: nëse dëshiron të arrish në cakun që ia ke vënë vetes atëherë ato nuk realizohen vetvetiu andaj, ngritu! Ngritu që të realizosh ëndrrën tënde zgjuar. Ngritu që të përballosh sfidat, ta matësh durimin e të korrësh suksesin me lejen e Allahut.

Posted in AktiviteteComments Off

Në Prevallë për Tolerancë ndërfetare

Më datën 31.10.2015 në fshatin e bukur të  Prevallës është organizuar aktivitet me temën “TOLERANCA NDËRFETARE NË KOSOVË” në të cilin kanë marrë pjesë përfaqësues të Bashkësisë Islame , Kishës Katolike dhe Kishës Ortodokse,deputetë të kuvendit të Kosovës dhe përfaqësuar të mediave. Ky aktivitet është mundësuar nga organizata KAS në bashkëpunim me JEFF KOSOVA.

Si përfaqësues të BIK kanë qenë studentë nga Fakulteti i Studimeve Islame dhe nxënësit e Medresesë “ALAUDDIN”.

Debati është zhvilluar nën frymën e tolerancës ndaj njëri tjetrit duke forcuar mesazhet kryesore që përcjellin FETË , e që është drejtësia , paqja dhe mirësjellja ndaj njëri-tjetrit.

Nga medrseja jonë pjesëmarrës ishin nxënësit: Salih Cej, Salih Kqiku, Blinera Gashi dhe Zanfina Nebihi.

Në fund të këtij aktiviteti u mbajt edher ceromonia e shpërndarjes së certifikatave për pjesëmarrësit në këtë  debat.

Posted in AktiviteteComments Off

Myftiu Tërnava dhe kryeparlamentari Veseli vizituan shkollën tonë

Ditë e enjte e 26 Nëntorit ishtë  më ndryshe për ne. Në këtë ditë Medresenë  e vizituan dy personalitete të rëndësishme Muftiu i Republikës së Kosovës Mr. Naim Tërnava dhe kryeparlamentari i republikës së Kosovës z. Kadri Veseli.

Me të arritur në shkollën tonë kryeprlamentari Veseli nderoi dëshmorët e rënë të kësaj shkolle duke vendosur edhe lule para pllakatit me emrat e tyre të vendosur në hyrje të medresë.

Intonimi i himnit të Kosovës dhe atij kombëtar si dhe leximi i disa ajeteve nga Kur’anit fisnik ishin pjesa hyrëse e këtij takimi me shkollën dhe nxënësit. Veq kësaj nga pjesa artistike u recitua poezi nga nxënësja Sumeja Kqiku e cila solli emocion të veqantë.

Drejtori i shkollës z. Bahri Simnica u paraqit me fjalë përshëndetëse në të cilën u uroi musafirëve mirëseardhje dhe i ftoi në ndihen si në shtëpine e tyre meqë medreseja është shtëpi e të gjithëve.

Kryeparlamentari z. Veseli në fillim të fjalës së tij falendëroi të gjithë për mirëkëpritjen e ngrohtë dhe konfirmoi edhe njëherë vlerën e madhe të medresesë në ruajtjen dhe kultivimin e vlerave të fetare e kombëtare. Veq tjerash theks të veqantë z. Veseli i dha zhvillimeve të fundit dhe nevojën për tolerancë dhe mirëkuptim në mes njërëzve pamvarësisht bindjeve të tyre. Fakt ky që ne medrese mësohet që prej themelimit të saj.

Myftiu Tërnava në fjalën e tij konfirmoi rëndësinë që pati dhe ka medreseja për të ruajtur dhe kultivuar vlerat e larta fetare e kombëtare. Gjatë viteve të lavdisë për shtetndërtim dhe pavarësi medreseja e dëshmoi vetën në këtë rrugë, duke u bërë kështu vendi i shumë takimeve me rëndësi të veqantë për shtetin e ri të Kosovës. Allahu ka krijuar njerëzit në popuj e fise që ata të njihen në mes veti e jo të luftohen, duke iu referuar më këtë Kur’anit fisnik, vazhdo fjalimin e tij muftiu ynë. Islami është fe e paqes andaj çdo tentativë për ta lidhur këtë fe të paqës me terrorizmin është keqkuptim dhe keqinterpretim i Islamit.

Veq kësaj nxënësit patën rastin të shtrojnë pyetje për të pranishmit. Me pyetje u drejtuan nxënësit Redon Syla nga klasa 12/1 dhe Arlinda Ajvazi nga klasa 12/4. Në këto pyetje me kënaqësi të veçantë u përgjigjen musafirët e nderuar.

Iu falënderojmë për vizitën tuaj.

Posted in AktiviteteComments Off

MEDRESEJA U VIZITUA NGA AMBASADA AMERIKANE

Në mëngjesin e 12 tetorit, Medreseja filloi ditën pak më ndryshe se herave tjera. Atë ditë, pjestarë të stafit të ambasadës të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vizitojnë “Tempullin e dijes” pra medresenë tonë.
Ne me traditën tonë fetare e kombëtare, dijmë si gjithmonë t´i mirëpresim musafirët në mënyrën më të mirë.

“Roli i fesë në fuqizimin e vlerave morale” ishte tematika e debatut që do të zhvilloej me nxënësit e shkollës sonë. Debati u zhvillua në gjuhën angleze dhe ishte një përvojë e jashtëzakonshme për ne.
Debati ishte interaktiv dhe ata ishin të kënaqur me ne, e ne poashtu me idenë dhe me faktin se kjo realizohej pikerisht në shkollën tonë. Pas përfundimit të këtij debati, si kujtim i shkrepëm disa fotografi para objektit të Medresesë dhe u ndamë me ta me fytyra të buzëqeshura, me shpresën që takohemi edhe herave tjera.

Posted in AktiviteteComments Off

Medreseja iu mirëpret, të nderuar nxënës!

Si çdo vit tjetër edhe në këtë vit shkolla jonë po shkëlqen me nxënsit e saj të rinj. Edhepse largimi i tyre nga familja ishte e vështirë dhe iu solli pak mërzi ,në fytyrat e tyre përsëri vërehej  krenaria dhe lumturia se janë bërë pjesë e kësaj shkolle. Medreseja  Alauddin gjithmonë ka qenë në përkrahje të nxënsëve e sidomos të nxënsëve të rinj duke iu ofruar dashuri, ngrohtësi e mbështetje.

Shoqata e nënsëve e organizoi një program të shkurtër për të iu shprehur mirëseardhje këtyre nxësëve të rinj që iu bashkuan kësaj shkolle dhe që u bashkuan në shoqërinë tonë.Programi filloi me leximin e disa ajeteve Kur’anore nga nxënësi Zekë Sokoli.Pastaj me një fjalë rasti u paraqit drejtori i Medreses Alauddin z.Bahri Simnica. Drejtori në fjalën tij nxënsëve të rinj iu uroi mirësardhje në këtë shkollë të ndritshme dhe i përgëzoi duke ju thënë se ju zgjodhët një shkollë që do të ndiheni krenar gjithmonë. Ai gjithashtu iu uroi suksese të mëtutjeshme. Ky program gjithashtu ishte i pasur edhe me ilahi të bukura nga kori i shkollës, monolog, recitim të thënjeve profetike etj. Ndërsa  në fytyrat e nxënsëve shihej harmonia dhe gëzimi.

Me këtë program synuam që nxënësit e posardhur t’i bëjmë të ndihen të lumtur dhe krenar, dhe të iu tregojmë se tani e tutje janë pjesë e një ambienti të mrekullueshëm dhe pjesë e një shoqërie të ndershme që gjithmonë do të jetë në përkrahjen tuaj. Prandaj edhe këtë vit Medreseja dëshmoi dashurinë dhe nderin e saj për nxënesit e rinj të cilët bënë një punë të qëlluar me zgjedhjen e Medresesë Alauddin shkollë të tyre.

Posted in AktiviteteComments Off

Page 20 of 47« First...10...1819202122...3040...Last »

“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

December 2020
M T W T F S S
« Nov    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kyqu në E-mail