Archive | Aktivitete

Nxënësit e pranuar në Medresenë e mesme Alaud-din në Prishtinë në vitin shkollor 2011/12

Sot në Medresenë e mesme në Prishtinë u mbajt intervistimi i të gjithë të interesuarve që të ulen në bankat e kësaj shkolle. Interesimi i nxënësve për t’u pranuar në këtë shkollë ishte bukur i madh dhe u pranuan këta nxënës si më poshtë:

PRISHTINË

1. Vigan Shehu
2. Fatjon Osmani
3. Enis Hajzeri
4. Festim Klinaku
5. Flamur Raqi
6. Fatos Raqi
7. Jon Pireva
8. Skifter Aliu
9. Flamur Maqedonci
10. Enes Zeqiri
11. Lavdim Gërguri
12. Adem Simnica
13. Jasir Krasniqi
14. Valon Sylejmani

FERIZAJ
1. Besim Salihu
2. Driton Luma
3. Shkëlqim Hoxha
4. Qendrim Ismajli
5. Driton Ismajli
6. Bunjamin Emini
7. Fatos Ismajli
8. Muhamed Rexhepi
9. Meriton Selimi
10. Ardit Rekaj

PEJË
1. Ardit Bojku
2. Driton Blaka
3. Dardan Krasniqi

PODUJEVË
1. Besjan Ejupi
2. Kastriot Ademi
3. Berat Namani
4. Elbasan Zejnullahu
5. Naman Haxhiu
6. Liridon Hasani

LIPJAN
1. Muhamed Bytyqi
2. Amir Sopa

VUSHTRRI
1. Shkëlzen Sadiku
2. Granit Maxhuni
3. Valdet Sadiku

MITROVICË
1. Rejhan Jashari
2. Flamur Broboniqi
3. Lendrit Sahiti
4. Egzon Uka
5. Endrit Ademi
6. Labinot Veseli

SKËNDERAJ
1. Arbnor Sinani
2. Abdusamed Shabani
3. Ilir Hajraj

DEÇAN
1. Osman Ç ekaj

DRENAS
1. Albert Gërguri

GJAKOVË
1. Atdhe Gjiha

ISTOG
1. Egzon Maksutaj

Të gjithë nxënësve të pranuar në Medresenë e mesme Alaud-din në Prishtinë drejtoria iu uronë suksese në bankat e kësaj shkolle.

Posted in AktiviteteComments Off

Maturantët morën rezultatet e testit shtetëtor të maturës

Më 15.qershor maturantët e Republikës së Kosovës morën rezultatet e testit shtetëror të maturës. Nga ky rezultat doli se më shume se 50 % e maturantëve të nënshtruar testit të maturës do tu duhet të shfrytëzojnë edhe afatin e gushtit për tu bërë  e mundur fillimi i jetës universitare.

Të gjithë atyre maturantëve që e kaluan testin shtetëror në këtë afati u urojmë për suksesin duke e lutur të madhin Zot që të kenë suksese në jetë e studime.

Për ata që nuk arritën ta kalojnë urojmë dhe e lusin Allahun të iu ndihmojë dhe të kenë suksese.

Posted in AktiviteteComments (1)

Doli numri i ri i revistës Drita e Kur’anit

Pas një angazhimi dhe pune doli numri i ri i revistës Drita e Kur’anit. Në këtë numër mund të lexoni  për shumë aktivitete të nxënësve të shkollës gjatë këtij gjysëmvjetori. Për më shumë klikoni këtu për pjesën e parë dhe për pjesën e dytë të revistës. Ose kliko mbi foto më poshtë.

Posted in Aktivitete, RevistaComments Off

Maturantët e medresesë së Prishtinës bënë hatme Kur’anin fisnik

Në ambientet e bukura të shkollës dhe në një atmosferë të ngrohtë maturantët e medresesë së Prishtinës bënë hatme Kur’anin fisnik.

Maturantët këtë hatme e mbajtën të enjten me 05. Maj, kurse maturantet në të premten më 06.Maj.

Në këtë manifestim solemn u kurorëzua suksesi i një pune të filluar para katër viteve. Këta nxënës  e nxënëse tani maturantë, në vitin e parë patën filluar mësimin e shkronjave të Kuranit fisnik dhe pikërisht tani festuan përfundimin e leximit të tij në tërësi përgjatë katër viteve. Jo vetëm kaq po tani këta nxënës e nxënëse janë të gatshëm të jetë edhe mësues të mirë të leximit të Kuranit.

Ata pos që e mësuan leximin e Kuranit ata tani edhe do të ua mësojnë atë të tjerëve. Më këtë falë ndihmës së Allahut xh.sh., programit të medresesë dhe angazhimit arsimtarëve dhe këtyre nxënësve ata tani vjelin mirësitë të përmendura në hadithin e Muhamedit a.s. ku thotë: “ Më i miri nga ju është ai që e mëson Kur’anin dhe ua mëson atë të tjerëve”.

Në këtë manifestim morën pjesë administrata e shkollës, mësimdhënës e prindër e familjar të nxënësve maturant.

Drejtori përshëndeti të pranishmit pas të cilit për fjalë rasti u paraqitën kujdestarët e maturantëve dhe mësimdhënësit e lëndës së Kur’anit fisnik.

Ky manifestim u pasurua me program  artistik si Ilahi, monologje etj.

Për të pranishmit u shtrua drekë në restorantin e medresesë.

Për tu njohur më për së afërmi me atmosferën e këtij manifestimi solemn, luteni të vizitoni FOTO GALERINË ose të  klikoni KËTU.

Posted in AktiviteteComments (1)

QKKTGJ i pajisi medresantët me kartela identifikuese

Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut pajisi nxënësit e medresesë me kartela identifikuese për dhurim vullnetar të gjakut. Me këto kartela u paisën gjithëej 55 nxënës e nxënëse të cilët ditë më parë patën dhuruar vullnetarisht gjak. Aktiviteti i dhurimit vullnetar të gjakut tanimë është bërë tradicional. Lusim Allahuin që për këtë humanitet nxënësit tanë të i shpërblej me të mirat e tij në këtë botë dhe në botën tjetër.

Posted in AktiviteteComments (1)

Page 41 of 45« First...102030...3940414243...Last »

“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

October 2020
M T W T F S S
« Sep    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kyqu në E-mail