Me program të pasur nga nxënësit e medresesë, mirëpritet hoxha i nderuar Musli Bajraktari

Në një ambient të ngrohtë dhe me mikëpritje nga drejtoria e shkollës, stafi arsimor edukativ dhe nxënës u prit hoxha i nderuar mulla Musli Bajraktari.

Me këtë rast u mbajt një program i cili siq e do rendi fillo me ajete nga Kur’ani fisnik të cilat i lexoi nxënësi Bujar Emini.

Drejtori  z. Bahri Simnica në fjalën e tij të rastit përshendeti hoxhën e nderuar dhe i dëshiroi mirëserdhje. Puna e tij dhe e kolegëve të tij përgaqëson hallkën e artë e cila e lidhi islamin tonë me atë të gjeneratave para nesh. Kjo flet për gadishmërinë, guximin, vendosmërinë dhe seriozitetin e këtij hoxhe dhe e shumë të tjerëve si ai që meritojnë cdo mirënjohje dhe admirim.

Mysafiri I nderuar para të pranishmëve u paraqit me një fjalë rasti në të cilën pasi falënderoi drejtorinë për ftesën këshilloi nxënësit me këshilla shumë të dobishme.

Programi vazhdoi me leximin e disa pjesëve nga mevludi, ese dhe ilahi të ndryshme.

Prishtinë, Janar, 2015

Posted in AktiviteteComments Off

FOTOLAJM: Shkathtësitë komunikuese në gjuhën angleze

Prezantim i shkathtësive komunikuese i nxenëses Erza Begolli (kl. 12/3) në lëndën e gjuhës angleze

photo

Posted in AktiviteteComments Off

Doli numri i ri i revistes shkollore Drita e Kur’anit

Pas një pune serioze e të palodhshme të nxënësve, e në mënyrë të veçantë të redaksisë, nxënësit nxorën numrin e 37–të të revistës shkollore “Drita e Kur’anit” .
Revista është e pasur me shumë punime të nxënësve, poezi e ese, kuriozitete, anekdota e përshkrime të aktiviteteve të ndryshme.
Numrin e fundit të revistes mund ta lexoni apo edhe ta shkarkoni duke klikuar këtu apo mbi foto.
Drita e Kurani

Posted in Aktivitete, RevistaComments Off

Të gjithë kundër duhanit me moton ” Hiq dorë sot! Nesër bëhet vonë”.

Nxënësit e medresesë së mesme Alauddin në Prishtinë e thanë fjalën e tyre:” Hiq dorë sot! Nesër bëhet vonë”.  Me këtë moto në amfiteatrin e medresesë organizuan dhe paraqitën një program të pasur dhe shumë efikas kurdër pirjes së duhanit.

Siq e do rendi programi filloi me ajete nga Kur’ani fisnik ajete nga i cili lexoi nxënësit Ajdin Aliji.

Meqë drejtori ishte për punë zyrtare  jashtë shkollës në emër të tij para të pranishmëve u paraqit prof. Muharrem Tërnava.

I ftuar për të ligjëruar  rreth duhanit dhe dëmeve të tij në aspektin mjekësor-shkencor ishte Dr. Agron Rexhepi. Dr. Rexhepi në paraqitjen e tij të mrekullueshme veq argumenteve shkencore për dëmet e duhanit dhe pasojat e tij në spikamë vuri edhe aspekte tjera të rëndesishme për nxënësit në veqanti rëndësia e të ushqyerit mirë dhe aktivitetet fizike.

Për rrezikun e duhanit dhe dëmet e tij nga kënvështrimi islam para të pranishmëve me një ligjëratë të shkurtër por shumë domethënëse u paraqit prof. Samir Ahmeti.

Programi ishtë i pasur edhe me monolg, sllajde rreth duhanit dhe rrezikut të tij, fotogaleri e aktiviete tjera përcjellëse.

Programi përfundoi me përshtypje shumë të mira për organizimin dhe rezultatet e synuara u arritën. Kështu ishtë bindja e të gjithë pjesëmarrësve.

” Hiq dorë sot! Nesër bëhet vonë”.

03.12.2014

Prishtinë

Posted in AktiviteteComments Off

Me program të pasur shënohet dita e shkollës

Medreseja e mesme Alauddin në Prishtinë më një program të pasur shënoi ditën e saj të shkollës.

Programi siq e do rendi fillo me ajete nga Kur’ani fisnik. Me një fjale rasti u paraqit drejtori I medreseë Alauddin z. Bahri Simnica. Drejtori në fjalën e tij të rastit vëri në theks përkushtinin e tij dhe të stafit të tij për angazhim maksimal për të ofruar më të mirën për nxënësit e kësaj shkolle. Me punën tonë ne ndërtojmë të ardhmen duke u lidhur ngusht me të kaluarën e cila është plot suksese e krenari shtoi drejtori në fjalën e tij.

Programi vazhdoi me ilahi, poezi e monologje por pa munguar edhe pikat argëtuese humoristike.

Në këtë manifesitm shkolla nxënësit Ajdin Aliji i cili në përgaqësimin e medresesë sonë në garat evropiane të Kur’anit  në Zagreb mori mendin e trete,i dha mirënjohje.

Paraleleja e vajzave pos tjerash me këtë rast kishte punuar edhe një ekspozitë me punime të nxënseve meqërast u zgjodh punimi më i mirë në këtë ekspozitë. Shpërblimi për punimin më të mirë iu dha nxënëses Mehani, nga klasa 10/5.

Shkolla jonë me këtë rast uron të gjithë nxënësit e saj për ditën e shkollës duke kujtuar se të gjithë ne jemi pjesë e një krenarie 63 vjeqare të këtij tempulli të dijes, etikës dhe atdhedashurisë

1.Nëntor.2014

Prishtinë

Në vijim fotogaleria:

Posted in AktiviteteComments Off

Page 19 of 64« First...10...1718192021...304050...Last »

“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

September 2019
M T W T F S S
« Aug    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kyqu në E-mail