Afrohu te Krijuesi yt në mënyrën më të mirë

Posted in Prezantim i ShkollësComments Off

Nxënësit e Medresesë Alauddin të Prishtinës u dhurojnë dhurata fëmijëve të fshatit SOS

Ndihma, përkrahja e solidarizimi me fëmijët nga nxënësit e medresesë Alauddin tanimë është bërë tradicionale.

Ky aktivitet organizohet në prag të festës së kurban bajramit dhe është aktivitet me qëllim humanitar.

Fondet për realizimin e këtij aktiviteti janë të nxënësve kryesisht por edhe të punëtorëve të shkollës.

Ky aktivitet humanitar me jetim është mbajtur në lokalet e shkollës por këtë vit dhuratat e përgatitura nga nxënësit u janë dërguar atyre personalisht. Të përzgjedhur kësaj here ishin fëmijët e fshatit SOS.

Vizita e këtyre fëmijëve dhe gëzimi më dhurata ishte padyshim një ndjenjë e jashtëzakonshme për nxënësit dhe në të njëjtën kohë edhe për tërë shkollën tonë.

Ne dëshmojmë se i duam të gjithë fëmijët e botës por kësaj here me nga një pako dhurata i veçuam fëmijët e fshatit SOS.

Zoti qoftë me të gjithë ata që punojnë për ti gëzuar të tjerët e në veçanti fëmijët.

Mederesja Aladuddin me nxënësit e saj human do të vazhdoj me aktivitete të kësaj natyre edhe në të ardhmen

Prishtinë

23.10.2012

Fotogaleria e aktivitetit:

Posted in AktiviteteComments Off

Medresistet nga Kosova vizituan Turqinë

Një rrugëtim që e pritnin me padurim, një vend të cilin e ëndërronin për ta vizituar prej kohësh.

Më datën 29.09.2012 maturantet e Medresesë” Alauddin “të Prishtinës dhe të Prizrenit mbërritën në aeroportin e Stambollit. Në këtë udhëtim ishin edhe kujdestarët e klasave Flamur Sofiu dh Jakup Çunaku, kurse nga profesorët ishin Ramadan Uka dhe Merjeme Uka.  Gjatë gjithë ekskursionit ne ishim mysafirë në konviktin e vajzave “Hajrie Xhemajl”, konvikt që sapo ishte ndërtuar. Mikpritja nga ana e tyre ishte shumë e përzemërt.

Gjatë këtij ekskursioni vizituam qytetin e Stambollit dhe Bursës.

Në Stamboll patëm rastin të vizitojmë : Xhamin e Ejub el Ensaritu, pallatet e sulltanit, Xhamin e Sulltan Ahmetit, Xhamin e Sulltan Fatih, Fatih Belediyesi, Yskydar, Universitetin 29 Maj, Miniaturën dhe Panoramën.

Kurse në qytetin tjetër qe vizituam ishe Bursa. Një qytet po ashtu historik. Gjatë vizitës së këtij qyteti mësuam shumëçka nga ciceroni, i cili na tregoi se Bursa dikur kryeqytet i Perandorisë Osmane ishte themeluar nga Brusja, nga i cili e kishte marr edhe vetë emrin Brusja, e që më pas ishte ndryshuar në Bursa. Ky qytet dikur ishte edhe qendër e mëndafshit.

Ullu xhami ishte një xhami tjetër që na magjepsi me bukurin e saj, me kupolat e shumta dhe me kaligrafit që e zbukuronin brendinë e saj. Kjo xhami kishte 20 kupola dhe 192 shkrime të cilat përmbanin; ajete , hadithe dhe thënie te ashabëve.

Rrugëtimi i maturanteve u përmbyll me një darkë të shtruar nga kryetari i Pendikut zotëri Salih Kenan. I pranishëm ishte edhe drejtori i shkollës së vëllazëruar me shkollën tonë prof. Mithat. Këta ishin edhe ata që e mundësuan udhëtimin tonë. Ne lusim Allahun që t’i shpërblej dhe t’i dhuroj suksese të mëtutjeshme.

Rrugëtimi  mbaroj me 06.10.2012, rrugëtim ky, që do mbes gjithmonë ne kujtimet  e maturanteve te medresesë.

E. Mehani

Posted in AktiviteteComments Off

Lexo! Lexo! Lexo!

Posted in Prezantim i ShkollësComments Off

Leximi i Kur’anit nga nxenesi Egzon Ibrahimi- Turqi 2012

Nxenesi Egzon Ibrahimi  e hap mbremjen finale te garave te gjuhes arabe te mbajtura ne Bursa dhe Stamboll te Turqise 2012.

Posted in VideoComments Off

Page 33 of 71« First...1020...3132333435...405060...Last »

“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

August 2020
M T W T F S S
« Jul    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kyqu në E-mail