Maturantët e Medresesë vizitojnë Turqinë

Me  datën 15.10.2011  maturantët e Medresesë Alaud-din në Prishtinë së bashku më ata të paraleleve të ndara në Prizren dhe Gjilan u nisën në një ekskursion një javor për në Turqi . Numri i nxënësve gjithsejt ishte 70  nga tri paralelet e ndara të djemëve. Në shoqërim të tyre  ishin edhe 5 profesorë kujdestarë nga tri paralelet e Medresesë .

Rrugëtimi është bërë më airoplan deri në Stamboll.  Në airoport ata  janë pritur nga autobusët  e servuar enkas për nxënësit e Medresesë  nga kryetari I komunës së Pendikut- Prefektura e Stanbollit.

Gjatë ekskursionit  6 ditor  maturantët e shkollës sonë patën rastin të shetisin dhe t’i vizitojnë disa prej atyre vendeve që kanë rëndësi  fetare, historike dhe kulturore si për Turqinë,  por edhe në nivel ndërkombëtar.

Ekskursioni përfshiu tri qytete të Rep. së Turqisë atë të Stambollit, Bursës dhe Çanakalasë.

Në Stamboll  maturantët patën rastin të shohin xhamitë që njihen për vlerat e tyre fetare,  artistike,  dhe  historike. Pastaj janë vizituar disa nga sarajet-pallatet  historike të kalifëve të perandorisë Osmane , si dhe u realizua një  lundrim 2 orësh  me anije nëpër grykën e Bosforit, gjë  që mundësoi një relaks dhe kënaqësi të veçantë për nxënësit.

Pastaj maturantët patën rastin që të vizitojnë qytetin e Bursasë, përfekturë kjo që njihet se jetojnë në të një numër i  madh i bashkëkombasëve  tanë prej viseve të ndryshme shqiptare.

Aty janë pritur nga komuniteti shqiptar, Sekretari i përgjithshëm i komunës së Bursës, dhe kanë bërë vizita nëpër monumentet kryesore historike të këtij qyteti e që pa dyshim se më e veçanta e saj ishte vizita e Ulu Xhamisë(Xhamia e Madhe) që  njihet për vlerën e saj artistike dhe antike  e ndërtuar qysh nga fundi i shekullit të 14-të nga Sulltan Pajaziti i I-rë.

Vizitë tjetër me rëndësi ishte ajo në qytetin e Qanakalasë, vend ky që njihet për betejën e perandorisë osmane kundër aleatëve evropian në vitin 1915 , që dëshironin depërtimin nepërmes Galipollit –Çanakkalasë për në Stamboll, por këtë betejë e fitojnë osmanët . Me këtë rast u vizitua edhe kompleksi memorial  i dëshmorëve  ku gjinden edhe emrat e disa dëshmorëve nga viset shqiptare.

Gjatë gjithë këtyre vizitave që  maturantët  e Medresesë Alaud-din bënë, kudo që kanë shkuar janë pritur nga zyrtarë të  lartë komunal, si në Stanboll, Bursa, Çanakale.

Maturantët e Medresesë Alaud-din në këtë ekskursion kanë qenë mysafirë të shkollës së mesme Anadolu Imam Hatip Lisesi, në  Kartal të Stanbollit, për të cilët shprehim falënderimet e përzemërta në emër të Shkollës sonë si dhe në emër  të drejtorisë së saj.

Vizita ishte mjaft mbresëlënëse dhe është vlerësuar mjaft interesante nga të gjithë maturantët e Medresesë.

Maturantët e shkollës sonë  ekskursionin e përmbyll ën  në ditën e Premte më 21.10.2011, kur edhe u kthyen me aeroplan në Prishtinë.

Zoti i ua shtoftë dhuntitë e Tij të gjithë atyre që ndihmuan në realizimin e këtij ekskursioni në çfarëdo mënyre qoftë.

Shënim:

Foto 1 : Medresantët u pritën nga zyrtarët e lartë të komunës  së Bahqelievlerit –Stamboll

Foto 2 : Takimi me ideologun e mirënjohur turk Osman Nuri Topbash

Foto 3 : Medresantët priten nga Kryetari i komunës së Pendikut –Stamboll

Posted in AktiviteteComments (1)

Nxënësi Egzon Ibrahimi në garat e Kur’anit në Zagreb

Ne garat kuranore te mbajtura ne Zagreb, Egzon Ibrahimi  ze vendin e pare ne tilavet ne nivel te medreseve.

Posted in VideoComments Off

Delegacion i lartë i Mbretërisë së Arabisë Saudite vizitoi medresenë

Një delegacion i lartë saudit po viziton Kosovën e në agjendën e tyre protokollare ishte edhe shkolla jonë.

Këtij delegacioni i printe z. Abdulaziz Alamar , zëvendësministër për çështje fetare e vakëfe i Mbretërisë së Arabisë Saudite i shoqëruar me bashkëpunëtor. Pjesë e këtij delegacioni ishte edhe ambasadori i Mbretërisë së Arabisë Saudite në Tiranë z. Abdullah Abdulkerim. Delegacionin e shoqëronte Myftiu i Republikës së Kosovës z. Mr. Naim Tërnava me bashkëpunëtor.

Ata u pritën nga drejtoi i medresesë Alauddin z. Bahri Simnica me stafin e tij,  i cili u dëshiroi mirëseardhje dhe e njoftoi për historikun e medresesë, sfidat,  punën dhe mbarvajtejn e procesin arsimor edukativ ne veçanti.

Mysafirët e nderuar patën rastin të njihen për së afërmi me objektin e bukur të medresesë dhe pos tjerash edhe të vizitojnë nxënësit në një pjesë të orës mësimore.

Ata u kënaqën me punën që panë në medresenë tonë duke mbetur me shpresë së vizitat e ndërsjella do të vazhdojnë edhe në të ardhmen.

Medreseja falënderon delegacion në fjalë dhe Myftiun Tërnava më bashkëpunëtor  për kohën e tyre të shtrenjtë që ndanë me ne.

Posted in AktiviteteComments Off

Medresanti Egzon Ibrahimi zë vendin e parë në Tertil

Egzon Ibrahimi pas publikimit të rezultatëve nga komisioni i garave zë vendin e parë në lexim “tertil” në nivel të medreseve. Nxënesi në fjalë iu dhurua diplomë (mirënjhohje) dhe një shperblim.

Po ashtu, medreses së mesme Alauddin iu nda një mirenjohje për pjesëmarrje me nxënës në këto gara kuranore.

Garat perfunduan me një ceremoni  të madhe  gjatë së ciloës u interpretuar lexim i bukur i Ku’anit,këndim  të ilahive,  dhe pjesë të mevludit në disa gjuhë. Xhamia e Zagrebit ishte e vogël për të  akomoduar  të gjithë muslimanet  e interesuar që ia kishin mësyar kësaj xhamie, ku  me dhjetra autobusa  sillnin  grupe nga viset e ndryshme të  shtetit Kroat dhe nga Bosnja. Por edhe shumë bashkëatdhetar tanë shqiptarë nga Zvicrra, Sllovenia  ishin present ne këtë eveniment.

Keto ishin garat e 18 të Kuranit në nivel Evropian të organizuar nga Bashkesia Islame e Kroacisë , Qendra Islame e Zagrebit dhe  me Ministrinë e Vakfit të shtetit të Katarit.Garat ishin e organizuar në pesë nivele:

  1. Tertil  në rangun e medreseve
  2. Tertil i lirë
  3. Hifz në 5 xhuza
  4. Hifz në 15 xhuza
  5. Hifz në tërë Kur’anin

Posted in AktiviteteComments Off

Medresantët përfaqësojnë Kosovën në garat e Kuranit në Kroaci (e plotësuar)

Bashkësia Islame e Kroacisë në bashkëpunim me Ministrin e Vakfit të Katarit dhe Qendrën Islame në Zagreb edhe në këtë vit organizuan garat e Kuranit të 18-tat me radhë në nivel Evropian. Kosova përfaqësohet nga dy medresant; Egzon Ibrahimi dhe Jasir Krasniqi. Dje (e xhuma) nxënësi Egzon Ibrahimi garoi ku tregoi një lexim cilësor, dhe pritet gjatë shpalljëve të rezultatëve të arrihet sukses. Të pranishmit u ndanë të kënaqur me cilësinë e leximit dhe melodin e tij. Të njëjtin mendim ndanë edhe komisioni vlerësues i këtyre garave i cili përbëhet nga gjashtë anëtarë tw cilët vinë nga gjashtë shtete të ndryshme.

Ajo që ia vlen të theksohet është se, në këto gara marrin pjesë më shumë se 20 shtet nga rajoni dhe Evropa. Me plotëkuptimin e fjalës edhe konkurrenca është e një niveli të lartë.
Në urojmë që nxënsat tanë të kenë suksese në këtë gara.

11;26

Nxënësi Jasir Krasniqi sapo përfundoi garim në nivelin hifz 15 xhuza.  Rezultatet do të shpallen sonte në mbrëmje ku edhe do të përbyllet me një ceremoni të bujshme me këndim Kur’ani dhe ilahi në më shumë se 6 gjuhë.

Per rezultatet e nxensave tane  do iu njoftoi me kohe pas shpalljes se rezultateve nga ana e komisionit sonte ne mbremje.

20;05

Egzon Ibrahimi pas publikimit te rezultateve nga komisioni i garave ze vendin e pare ne lexim “tertil” ne nivel te medreseve. Nxenesi ne fjale u pajise me diplome dhe i nda edhe nje shperblim.

Medresese se mesme Alauddin iu nda nej mirenjohje per pjesemarrje me nxenes ne keto gara kuranore.

Garat perfunduan me nje ceremoni  me kendim Kur’an, te ilahive,  dhe pjese te mevludit ne disa gjuhe. Xhamia e Zagrebit ishte e vogel per te  akomoduar  te gjithe muslimanet  e interesuar te cilet vinin grupe gruope nga viset e shtetit Kroat dhe nga Bosnja.

Keto ishin garat e 18 me radhe te organizuar nga Bashkesia Islame e Kroacise , Qendra ISlame e Zagrebit dhe  me MInistrit e Vakfit te shtetit te Katarit.

Posted in AktiviteteComments Off

Page 40 of 64« First...102030...3839404142...5060...Last »

“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

July 2019
M T W T F S S
« Jun    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kyqu në E-mail