Medreseja pergatitet per Garat e Kuranit 20-22 Prill 2018

Dita e shtunë ishte jo shumë  e zakonshme për medresistët tanë. Ata të cilët mbajnw në mend pjesë të shumta nga Kurani dolën para komisionit të përbërë nga mësimdhënësit e Kuranit të përzgjidhen për të përfaqësuar Medresenë Alauddin në Garat e Kuranit ndërmjet Medreseve të Ballkanit që do të mbahen për herë të parë në Kosovë.  Nga shumë nxënës e nxënëse u përzgjodhën me dallime shumë të vogla  nxënësit që do përfaqësojnë Medresenë në kategorinë me pese, tre  dhe një xhuz.

Garat e Kuranit ndërmjet Medreseve në Ballkan do mbahen për herë të parë  nën patronatin e Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës më datë 20-22 Prill 2018.

 

 

Posted in AktiviteteComments Off

Në Medresenë Alauddin u mbajt turniri ne volejboll

Nën organizmin e shoqatës së nxënësve të Medresesë Aladuddin  u mbajt turniri i volejbollit për femra në nivel te shkollave të mesme.  Në këtë turnir morën pjesë disa ekipe nga shkollat e mesme të Prishtinës.  Përveç lojës së mirë që treguan nxënëset ato patën mundësi që të njihen ndërmjet veti edhe me shumë.  Prandaj , Medreseja Alauddin mbështet gjithnjë aktivitetet e ndryshme sportive të nxënësve tanë të cilat janë në shërbim të shëndetit të rinjve tanë.

 

 

Posted in AktiviteteComments Off

Aktiviteti Eureka ne Medresene Alauddin

Në ambientet e shkollës së mesme te Medrese Alauddin ne Prishtine  me datën 22.02.2018 është mbajtur aktiviteti i lendes se Fizikës EUREKA i realizuar nga nxënëset e  klasës së 10 me dy paralelet e saja 3 dhe 4 nen udhëheqjen e profesoreshës  se fizikës Fexhrije Simnica – Ismaili.

Tematikat e aktivitetit ishin Energjia dhe Dinamika, te cilat u shpjeguan si dukuri fizike e te cilat u bene edhe me shume interesante  përmes eksperimenteve te realizuara  nga vete nxënëset në një mënyrë mjaft kreative. Po ashtu ne hollin e shkollës ishin te vendosura edhe punime  te tjera si ne hamer, skicime etj. te cilat ishin mjafte te pëlqyera nga audienca.

Programi u mbyll me dy kuize, te cilat u realizuan duke përfshire  audiencën, si nga radhët e nxënësve po ashtu edhe profesorët.

Nxënësit e Medresesë në vazhdimësi  paraqesin  njohuritë e tyre në forma praktike dhe në mënyrë kreative.

Posted in AktiviteteComments Off

Drejtori i Arsimit në Prishtinë z. Jonuz Salihaj vizitoi Medresenë Alauddin në Prishtinë

Drejtori Jonuz Salihaj me bashkëpunëtor vizitoi Medresenë Alauddin në Prishtinë. Ata u pritën nga drejtori i Medresesë z. Jakup Çunaku, sekretari Sylejman Osmani dhe disa mësimdhënës.   Gjatë takimit u vu në theks bashkëpunimi i mirë dhe fokusimi edhe më tutje në cilësinë e arsimit dhe edukimit. Në anën tjetër,  ata u dakorduan që të angazhohen  për organizimin e aktiviteteve të ndryshme me rastin e Ditës së mësuesit, më 7 mars.

 

Posted in AktiviteteComments Off

Medresenë Alauddin e vizituan miqtë e vegjël  

Fëmijët nga xhamia e fshatit Bukosh dhe Kqiq vizituan Medresenë Alauddin në Prishtinë. Ata u priten nga Profesori Mr. Rrahim Aliu i cili i njoftoi për historikun e shkollës dhe aktivitetet e saj.  Po ashtu nxënësit patën mundësinë që të viztojnë dhomat e mësimit, sallën e sportit , amfiteatrin e shkollës, etj.

Miqve të vegjël iu dhurua ëmbëlsira dhe pije nga Medreseja Alauddin dhe ata vazhduan lojën e tyre ne sallën dhe fushën e sportit.

Medreseja Alauddin i falënderon imamët Ridvan Vatovci dhe Sadik Avdiu. Përndryshe Medreseja Alauddin i ka dyert e hapura për vizitorët dhe dashamirët e shkollës sonë.

 

Posted in AktiviteteComments Off

Page 7 of 64« First...56789...203040...Last »

“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

September 2019
M T W T F S S
« Aug    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kyqu në E-mail