Categorized | Aktivitete

Buzëqesh ti, të gëzohemi ne

Shoqata e nxënëssve të medrsesë Alauddin në Prishtinë me përkrahjen e drejtorisë dhe stafit edukativ arsimor të kësaj shkolle organizuan një program tanimë tradicional të kësaj shkolle me jetimë të Kosovës.

Nxënësit e shkollës por edhe drejtoria e stafi arsimor kontribuuan financiarisht dhe krijuan një buxhet me të cilin për 100 jetim nga komuna të ndryshme të Kosovës u blenë pako me dhurata, pako ushqimore me artikuj esencial. Nga  5 kg. mish iu dhuruan enkas nga medreseja këtyre 100 familjeje.

Dita e premte 04.11. 2011 ishte dita në të cilën u mbajt një program në të cilin ishin ftuar këta fëmij të dashur për ne. Programi kishte karakter kryesisht argëtues duke mos munguar edhe ana edukative.

Programi filloi me ajete nga Kur’ani fisnik, për të vazhduar me fjalën përshtëndetëse nga drejtori i shkollës z. Bahri Simnica. Një njoftim të shkurtër për natyrën e kësaj iniciative dhe përmbajtjen e saj foli kryetari i shoqatës së nxënësve Liridon Zhegrova.

Programi vazhdo me recital, ilahi,  film të animuar e skeq humoristik të përgatitur enkas për këtë program. Me një pjesë poezie të shkurtës programin e begatoi artisi i njohur Bastri Lushtaku të cilin e falënderojmë shume.

Progamin e bënë edhe më argëtues dy paloqot të cilët ishin të mrekullueshëm dhe të palodhshëm vetëm për kënaqësinë e këtyre fëmijëve të dashur.

Në fund të programit fëmijëve iu shpërndanë dhuratat dhe pas drekës që u shtura për ta në restaurantin e shkollës ata morën edhe pakon ushqimore dhe nga ne u ndanë shpresojmë të kënaqur e të gëzuar. Qoftë ky bajram i gëzuar për të gjithë e në mëyrë të veqantë për ta e në atyre për fund u themi:

“Buzëqesh ti, të gëzohemi ne”

Për fund shoqata e nxënësve të medresesë Aluaddin në Prishtinë falënderon sinqerisht drejtorinë e shkollës, stafin arsimor edukativ, përfaqësuesit e këshillave të BIK – ut për bashkëpunim,, mediat që prezantuan dhe të gjithë ata që ndihmuan në realizimin e këtij projekti.

Për të parë kronikën rreth këtij programi shfaqur nga televizioni publik RTK,  - KLIKO KËTU -

Ky postim eshte shkruar nga:

- i cili ka 376 poste ne Medreseja Alauddin Prishtinë.


Kontaktoni autorin

One Response to “Buzëqesh ti, të gëzohemi ne”

  1. rina says:

    bravo shum mirr ahahahhahahhahahahahaah

Trackbacks/Pingbacks


“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

January 2021
M T W T F S S
« Dec    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kyqu në E-mail