Categorized | Aktivitete

Emrat e shehidëve të Medresesë së Mesme “Alauddin” prej tani edhe në pllakatë mermeri

“E për ata që vdesin në rrugën e Allahut mos thoni:”Janë të vdekur”. Jo, ata janë të gjallë, por ju nuk e kuptoni (gjallërinë e tyre).” (Kur’ran: 2;154)

Ky ajet kuranor u prinë emrave të 27 shehidëve të medresesë Alauddin të vendosur në një pllakatë mermeri.

Renditja e emrave është bëre në bazë të alfabetit duke u shkruar emri dhe mbiemri, data e lindjes dhe data e rënies shehid.

Pllakata në fjalë është vendosur në murin e shkollës në pjesën e djathtë para hyrjes.

Medreseja Alauddin këta nxënës të dikurshëm të saj e tani shehid i kujton me shumë nder e krenari.

Vetëm i Madhi Allah mund të i shpërblej aq sa e meritojnë të shpërblehen këta dëshmorë të nderuar.

Allahu i nderoftë me FIRDEVSIN E LARTË, e neve atje me ta na takoftë.

Ky postim eshte shkruar nga:

- i cili ka 320 poste ne Medreseja Alauddin Prishtinë.


Kontaktoni autorin

One Response to “Emrat e shehidëve të Medresesë së Mesme “Alauddin” prej tani edhe në pllakatë mermeri”

 1. Isen says:

  Esselamu Alejkum
  Emrat e Shehideve te Medreses duhet te vendosen jo vetem ne hyrje te Medreses,por edhe diku ne Qender te Prishtines.
  Allahu i shperblefte.
  Kam edhe nji pyetje:Profesora te Medreses a ka ndonji qe eshte vra ne lufte.

  Selame nga Kanadaja

Trackbacks/Pingbacks


“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

December 2019
M T W T F S S
« Aug    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kyqu në E-mail