Categorized | Pedagogët

Fadil Hasani

U lind më 09.02.1961 në Rzhanë, KK Mitrovicë.  Shkollën fillore  ( klasën I-V ) e kreu në vendlindje, kurse klasën e VI,VII dhe VIII i kreu në Selac. Medresen e mesme “ALAUDDIN” e kreu në Prishtinë gjatë viteve 1975 -1980. Në vitin shkollor 1980/81 kreu kursin e gjuhë arabe  në Universitetin EL-MUSTENSIRIJJE  në Bagdad. Studimet i kreu gjatë viteve 1981-1985 në Universitetin e Bagdadit, në fakultetin filozofik, në degën e gjuhës dhe letërsisë arabe.

Në tetorin e vitit 1985  u punësua edukator në Medrese, kurse prej vitit 1991 është profesor  i rregullt i gjuhës arabe në Medresenë e Mesme “ALAUDDIN” në Prishtinë.

Ka qenë anëtar i redaksisë i revistës EDUKATA ISLAME. Është bashkëpunëtor  i revistës DITURIA ISLAME . Është bashkautor i tekstit “Gjuha arabe 3 “, recensent i teksteve shkollore dhe përkthyes nga gjuha arabe. Nga viti 2008 është nënkryetar i Kuvendit të Bashkësisë Islame të Kosovës.

Ky postim eshte shkruar nga:

- i cili ka 323 poste ne Medreseja Alauddin Prishtinë.


Kontaktoni autorin

One Response to “Fadil Hasani”

  1. Behar Gashi says:

    Esselamu Alejkum ,profesor i nderuar e meriton nje kompliment dhe më takon mua në emër të klasës -IV- të falenderoj për bashpunimin n`raport nxënës-profesor.

Trackbacks/Pingbacks


“Thërriti në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshilla të mira dhe polemizo me ta me atë mënyrë që është më e mira.” (Nahl, 16:125)

Get Adobe Flash player Wordpress Plugin By Tax Accountant

Mirënjohjet

Kalendar

May 2020
M T W T F S S
« Apr    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kyqu në E-mail